Projekt Přemyslovci 2023 je spolufinancován Evropskou unií.
ZAjištění Činnosti MAS je spolufinancován Evropskou unií.

Co je MAP?

Co je MAP?

MAP je Místní akční plán vzdělávání, který bude prioritně zaměřen na rozvoj kvalitního a inkluzivního vzdělávání dětí a žáků do 15 let. Zahrnuje oblasti včasné péče, předškolního a základního vzdělávání, zájmového a neformálního vzdělávání.

Projekt bude realizován na základě výzvy Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy Místní akční plány rozvoje vzdělávání (Výzva MŠMT č. 02_15_005).

Hlavním přínosem bude vybudování udržitelného systému komunikace mezi aktéry, kteří ovlivňují vzdělávání v území. „Aktéři“, tedy představitelé samospráv, ředitelé školských zařízení, učitelé, rodiče a představitelé neziskových organizací se sejdou a společně dají dohromady koncepci, v níž budou o sobě vědět, ve vhodných případech budou spolupracovat a využívat možnosti a kapacity tak, aby se celkově zlepšila kvalita vzdělávání v našem území.

 

Proč byste se měli zapojit do projektu?

Kromě výše uvedených cílů bude MAP podkladem pro investice v základních školách hrazené z IROP (jako kritérium přijatelnosti projektu bude zjišťován soulad financované investice s akčním plánem rozvoje vzdělávání) a dále zjištěné priority budou sloužit jako podklad pro další vypisované výzvy, tzv. šablony, pro plánované výzvy v oblasti spolupráce v území a pro plošnou podporu vzdělávání v potřebných tématech.

 

Co o projektu říká MŠMT?

„Realizace místních akčních plánů je součástí tzv. akce KLIMA. KLIMA je akronym shrnující podstatné složky kvality škol: Kultura učení, Leadership, Inkluze, Metodická podpora učitele (Mentoring), Aktivizující formy učení.

Chceme v našich školách rozvíjet motivující kulturu zaměřenou na maximální úspěch pro každého žáka a každého učitele a na trvalý pedagogický rozvoj celé školy. Úspěch může byt dosažen tím, že učitelé/lídři věří, že úspěch či selhání dětí a žáků závisí na tom, co učitelé/lídři dělají nebo naopak nedělají. To znamená, že učitelé jsou nositeli kultury učení ve třídě a tedy možnými nositeli změny.

Ve školách, které se do akce KLIMA zapojí, chceme postupně dosahovat podstatného zlepšení na úrovni žáků a na úrovni školní kultury. Zejména pro školy a jejich zřizovatele bude uplatňována podpora spolupráce a vzájemná výměna zkušeností. Filozofií akce KLIMA je omezený počet vzdělávacích cílů vzájemně propojených a sladěných v soustavě projektů a výzev.

Kulturu motivující k maximálnímu úspěchu každého žáka je potřeba rozvíjet i ve spolupráci škol s organizacemi poskytujícími neformální a zájmové vzdělávání tak, aby se využil místní potenciál pro rozšíření příležitostí pro učení se žáků nebo pro sdílení a výměnu dobrých zkušeností mezi pedagogickými a dalšími pracovníky jednotlivých sektorů vzdělávání.“

 

Každý místní akční plán rozvoje vzdělávání bude ve výsledku obsahovat tři povinná opatření:

  • Předškolní vzdělávání a péče: dostupnost – inkluze – kvalita
  • Čtenářská a matematická gramotnost v základním vzdělávání
  • Inkluzivní vzdělávání a podpora dětí a žáků ohrožených školním neúspěchem

Doporučená opatření MAP budou následně podkladem pro upřesnění krajských akčních plánů.

  • Rozvoj podnikavosti a iniciativy dětí a žáků
  • Rozvoj kompetencí dětí a žáků v polytechnickém vzdělávání (podpora zájmu, motivace a dovedností v oblasti vědy, technologií, inženýringu a matematiky „STEM“, což zahrnuje i EVVO)
  • Kariérové poradenství v základních školách

Dále je možné přidat průřezová a volitelná témata. Obsahem plánovaných aktivit může být:

  • Smysluplné trávení volného času, prázdnin, zapojování a rozvoj mimoškolních zdrojů a prostředí pro vzdělávání dětí a žáků;
  • Programy neformálního a zájmového vzdělávání rozšiřující nabídku vzdělávání pro rozvoj kompetencí dětí a žáků o oblasti vědy a technologií – polytechnické vzdělávání, digitálních kompetencí, aktivní používání cizího jazyka, podnikavosti a iniciativy dětí a žáků, kulturního povědomí a vyjádření dětí a žáků.

 

affiliate tracking url | kd shoes valentines day Retro High OG University Blue - Gov

Evropský zemědělský fond rozvoje venkova: Evropa investuje do venkovských oblastí